كاركردهاي نمايشگاه جامع مديريت شهري در گفتگو با شهرداران: كسب تجربه، الگوبرداري و ارائه توانمندي‌ها

ترديدي نيست كه نمايشگاه‌هايي مانند نمايشگاه مديريت شهري و دستاوردهاي شهرداري‌‌هاي سراسر كشور كاركردهاي متعددي نه فقط براي مديران شهري كه براي شهرداری ها نیز دارد. اين كاركرد در وهله اول به آگاه‌سازي شهروندان بازمي‌گردد كه مي‌توانند از حجم فعاليت‌هاي انجام شده و نوع آن در شهرهاي گوناگون كشور آگاه شوند.

 

بر اين كاركرد شهرداران نيز صحه مي‌گذارند؛ شيردل عرب، شهردار مهدي‌شهر در اين‌باره مي‌گويد: فعاليت‌هاي شهري و خدماتي كه مديران شهري ارائه كرده‌اند كمتر منتشر شده و مديران شهري به ويژه در شهرهاي كوچك از اين بابت مظلوم واقع شده‌اند.

عرب بر اين باور است كه برپايي نمايشگاه جامع مديريت شهري كه در آن دستاوردهاي شهرداري‌ها به معرض ديد همگان گذاشته مي‌شود بسيار اهميت دارد و اين اهميت را چنين تشريح مي‌كند: از آنجا كه هم مردم بايد از فعاليت‌هاي شهرداري آگاه شوند و هم بايد مديران بالادستي كه كمتر فرصت حضور در شهرهاي كوچك را پيدا مي‌كنند بتوانند از اين فعاليت‌ها مطلع شوند نمايشگاه موقعيت خوبي را فراهم مي‌آورد.

اما اين تمام نكاتي نيست كه مديران شهري به آن توجه مي‌كنند. از جمله نكاتي كه شهرداران و مديران شهري را به حضور در اين‌گونه نمايشگاه‌ها تشويق مي‌كند، انتقال تجربه و بهره‌برداري از دانش و اطلاعات ساير همكاران است.

عباس مرادي، شهردار فولادشهر از جمله مديراني است كه به اين نكته اشاره مي‌كند و مي‌گويد: سعي خواهيم كرد از اين فرصت براي ارتقاي دانسته‌هاي خود استفاده كنيم. وي با بيان اين كه شهرداري فولادشهر در دوره‌هاي گذشته اين نمايشگاه حضور داشته و اين سوابق و اطلاعاتي كه در آن حضورها به دست آورده باعث شده تا شهرداري فولادشهر به حضور در نمايشگاه پنجم نيز تشويق شود، اضافه مي‌كند. وقتي شهرهاي زير صد هزار نفر جمعيت در چنين نمايشگاه‌هايي مشاركت مي‌كنند نه فقط مي‌خواهند داشته‌ها و دستاوردهاي خود را تبليغ كنند بلكه مي‌خواهند از تجربه مديران شهرهاي بزرگ‌تر براي بهبود فعاليت‌هاي‌شان استفاده كنند.

تبادل‌نظر با ساير همكاران و مذاكراتي كه معمولا در حاشيه اين‌گونه نمايشگاه‌ها انجام مي‌گيرد از جمله مواردي است كه شهرداران و مديران شهري را به حضور حداكثري در اين‌گونه مراكز تشويق مي‌كند. شهردار بانه اين تبادل‌نظر را مهم ارزيابي مي‌كند و درباره آن مي‌گويد: اين تبادل نظر و افزون بر آن مشاهدات عيني از غرفه شهرداري‌هاي ديگر و نيز غرفه شركت‌ها و مراكز خدمات شهري ديگر سبب افزايش آگاهي‌هاي مديران شهري و شهرداران خواهد شد.

بابك رستم پور اين افزايش آگاهي را ارزشمند ارزيابي مي‌كند و درباره آن مي‌گويد: مهم وظيفه نمايشگاه همين اطلاع‌رساني درباره نقاط ضعف و قوت مديران شهري و شهرداي‌هاست. چراكه وقتي مديران شهري بدانند عملكردشان در معرض بازديد عموم قرار مي‌گيرد و مورد قضاوت همگاني واقع مي‌شود، در جهت افزايش كيفيت كارشان تلاش مي‌كنند و همين امر به خودي خود كيفيت عملكرد شهرداران را ارتقاء مي‌دهد.

محمدابراهيم عباسي، شهردار اراك نيز مقوله كسب تجربه و استفاده از تجربيات ديگر شهرداري‌ها را از كاركردهاي مهم شهرداري‌ها مي‌داند. وي در اين‌باره مي‌گويد: اين نمايشگاه‌ها علاوه بر آن كه فرصتي است براي ارائه توانمندي‌ها و فعاليت‌هاي انجام شده شهرداري‌ها، موقعيتي را فراهم مي‌آورد كه مديران شهري مي‌توانند از اقداماتي كه در ساير شهرها انجام شده الگوبرداري كرده و در مناطق خود، آن اقدامات را انجام دهند.

 

آوای موفق نمایشگاه وزارت کشور شرکت ساهامی نمایشگاه سازمان توسعه تجارت ایران